$51.95

5 Comments

$51.95.

$51.95 every two to three weeks.

$51.95 every two to three weeks for over eight years.  (with yearly price increases)

$51.95 is how much we pay for a 30 lb. (used to be 40 lbs.) bag of dog food.  Plus tax.  Nutro’s Lamb and Rice. No corn or corn gluten, no wheat or soy protein, Nutro’s Lamb and Rice is a natural blend of lamb, whole brown rice, oatmeal, and all those special vitamins and minerals, guaranteed to help minimize gastric sensitivities while delivering natural nutrition.  It’s the only dog food brand we’ll buy.  nutro-LID-large-breed-adult-lamb-rice

Is it expensive?  You bet!  Could we buy cheaper dog food somewhere else?  Yeah, we could… but we don’t.

Five miles down the road is a very special pet store that caters to all the spoiled pets in the area.  Starting out in a closet space of a store front, the Eldorado Country Pet Store has increased in size ten-fold, expanded its merchandise and is our “go-to” pet store.  They’ve been “our” pet store since the beginning.  Since ECP opened it’s doors, since we brought Tiamo home, since the puppies were born.  ECP has been there through Thugs and Tiamo.  They special ordered the thunder shirt for Amore and sold us our travel water bowls.  For over eight years.

Over eight years equals over $10,000 that has been charged to our Visa.

$10,000 plus treats.

Plus pig ears. Plus peanut butter squares.  Plus cow hooves, raw hides and dog cookies.  Plus dog toys, dog collars, dog beds and dog blankets.  Plus doggy holiday stocking stuffers and cute dog picture frames and precious little doggy items found on the internet.  In the last eight years, we have happily (ok, maybe not Malcolm) flipped open our wallets and pulled out our credit cards, to pay for special canine goodies for Tiamo, Amore and Dolce, two to three times a month.

I’m a sucker for those Bernese Mountain Dog socks on display by the check out counter.  They’re only $12.95.  If the girls are with me when I run the bi-monthly Saturday dog food errand, I tuck in a pig ear for each.  What’s another $1.29/ea.  By November of each year, I’ve ordered my BMD calendar for the next year, with free shipping.  Every Christmas, the girls get a holiday bonus bone.  $3.95 is pittance to pay when it brings them such joy.

Let’s face it, the pet industry is big business. Statistics claim there are over 115.4 million Americans that own a pet. Nearly 60 percent of those same Americans own canines. Of which, more than half consider their dog(s) to be members of the family. Americans will spend an estimated $52.87 billion from their budgets on their pets this year alone. Big name corporations such as Omaha Steaks, Old Navy and Harley Davidson have introduced pet product lines that include gourmet treats and food, pet attire and pet toys. Pet parents are buying orthopedic dog beds, designer sweaters, IQ-raising toys and even travel seat belt systems.  And food – every kind of dog food from basic to breed-specific to organic, all at a dizzying array of price points.  People from every demographic group and income level are spending more on their pets.

 

But is it worth it?  Absolutely!

It’s only $51.95

 

 

5 thoughts on “$51.95

  1. Granted I don’t go though dog food as fast as you with your dogs that are 10x my pups size, but I’ve probably got you beat in costs paid out. 3 day stay at a clinic in Dublin, 8ish years of 2 different anti-seizure medication, and many many MANY vet visits because of health issues. But my little 12 year old Riley is my girl and I’d do nearly anything for her. Including “you were good at the doggy doctor, let’s go get you a special treat AND toy at the pet store”. Spoiled, but LOVED. That’s what our pups are to us. 🙂

  2. Thanks a lot. Now you have my human mommy adding up in her head (which is hard for her because she was a liberal arts major) how much she’s spent on my very special food over the last 5-plus years. At first she looked horrified; then she hugged me and said that I’ve been worth every cent and she hopes to be emptying her pockets for me for many, many years to come. 😉

  3. I use the same food, and I agree! Absolutely worth it! I do supplement with a homemade food (rice, meat, green beans, carrots and yam) to cut down costs, but this is most definitely the best store bought food!

Woof! Woof! Lets Bark!!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s